Что нам нравится?

Dział recenzji! Co czytamy? Co oglądamy? Co lubimy?
Oтдел обзоры! Что мы читаем? Какие фильмы мы смотрим? Что нам нравится?
Відділ огляди! Що ми читаємо? Які фільми ми дивимося? Що нам подобається?


Oceniamy wszystko, co nam wpadnie w ręce! Skalę mierzymy w pierogach (RU: пельмени/UA: вареники):


***


Rafał Milach, 7 pokoi 

Do 1.04 w warszawskiej „Zachęcie” można zobaczyć zdjęcia śląskiego fotografa, Rafała Milacha, ukazujące codzienne życie ludzi urodzonych w ZSRR jednak dorastających i kształtujących swoje życie w putinowskiej Rosji. Autor nie sili się na upiększanie bohaterów swoich zdjęć. Poznajmy normalnych ludzi, którzy posiadają różne marzenia, różne zawody, różne aspiracje. Dzięki amatorskiemu nagraniu, które uzupełnia wystawę, dowiadujemy się jak wygląda ich codzienne życie. Film stanowi niezbędne uzupełnienie prezentowanych fotografii, dopuszcza postacie do głosu i poniekąd tłumaczy fascynację autora. Wystawa jest pięknym subiektywnym reportażem z Rosji-Milcha, tej która go oczarowała, która sprawiła, że postanowił w niej zostać, poznać, zrozumieć. Bohaterowie nie ukazują przekroju rosyjskiego społeczeństwa, ich wypowiedzi nie są politycznym oświadczeniem czy manifestem. Tak naprawdę nie wyróżnia ich nic. A jednak hipnotyzują. Wystawa 7 pokoi nie stanowi spójnej historii – to siedem zupełnie różnych opowieści o zwykłych ludziach, trzydziestolatkach, mieszkańcach Rosji.

Źródło: www.news.o.pl

Pochodzący z Gliwic, mieszkający i pracujący w Warszawie Rafał Milach, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach oraz Instytutu Fotografii Twórczej w Opawie. Zaliczany do czołówki twórców młodego pokolenia.

Ocena: 4 pierogi!
eMZet 



***

Adrew Wilson, UKRAIŃCY (Tytuł oryginału: THE UKRAINIANS: UNEXPECTED NATION);

Książka stanowiąca jedyne w swoim rodzaju współczesne kompendium po historii, kulturze, polityce i społeczeństwie Ukrainy. Pisana z perspektywy zachodniego badacza nie uwikłanego w lokalne animozje (Andrew Wilson w ukraińskiej historiografii pełni mniej więcej taką funkcję, jak Norman Davies w polskiej), stanowi świetny, zobiektywizowany materiał do analizy przypadku w procesie narodotwóczym. Bez tabu, bez ogródek i bez autocenzury traktuje o wszystkim, co chcielibyście wiedzieć o Ukrainie, ale boicie się zapytać. 



Do nabycia w lepszych księgarniach naukowych. Litera obowiązkowa w biblioteczce każdego wschodofila. 5/5!

Konstanty Chodkowski

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz